İnternet Hızım Çok Düşük ,Aşırı Yavaş

 1. sedat
  4
  92
  10/8/2018 9:28:00 PM

  İnternet hızım özellikle bu aralar aşırı yavaş , Türk telekom kullanıyorum , 8 mbps idi , iki ay önce 16mbps ye çıkardım üstelik. Ama hıza bakıyorum 1.48 mbps , şaka gibi. Modem eski acaba ondan falan olabilirmi , çözüm için ne yapmalıyım ?

  internet_hizi_yavas

  diğer 8 ay önce 266 Görüntüleme

( 1 ) Cevap

 1. FatihSelim
  1
  415
  10/16/2018 12:11:00 AM

  1) Laptopunuzu wifi ile internete bağlıyorsanız , telefonunuzu haliyle wifi den bağlayacaksınız , bu gibi durumlarda modemin uzaklığına bağlı olarak sorun yaşayabilirsin , bunun için sinyal güçlendirici cihazlar mevcut.

  2) Zaten modemin dibindeyim , kabloyla bağlanıyorum , tüm dişler full vb durum varsa , pazar günleri gibi , özellikle kış günleri ve hafta sonları , fazla yüklenmeden kaynaklanabiliyor. Her ne kadar 16 Mbps paket kullansanız da , toplu yüklenmelerde bu hıza düşmeniz normal.

  3) Ancak her gün böyle diyorsanız ,paketinizin Akn (Adil Kullanım Noktası) nı geçmiş olabilirsiniz , bu durumda hızınız 5 Mbps altına inebilir 16 Mbps lik bir pakette.

  4) Akn de sorun yok diyorsanız , modeminizi bir kapatabilirsiniz , bir iki dakika sonra tekrar başlatabilirsiniz (fişi çekipt 2 dakika sonra tekrar takmak)

  5) Hala aynı ise , bilgisayarınız güncelleştirme yapıyor olabilir , çocuğunuz bir film indiriyor olabilir , tarayıcınızda you tube da falan bir video açık kalmış olabilir vb . bunları kontrol edin.

  6) Her şey normalse , explorer harici :) , başka bir tarayıcıdan internete girmeyi deneyin , hızı öyle kontrol edin.

  7) Bu da çözmediyse , bilgisayarınızı bir kapatın açın , yada telefonunuzu.

  8) Konu komşununda , internetinize dadanmadığından eminseniz , internet sağlayıcı şirketinizi bir arayın , bazen uzaktan sorunu çözüyorlar , bazısı o günlük sorunu çözüyor , bazısı kalıcı olarak çözüyor , ancak hala sorun devam ediyorsa , bir uzman kişinin gelip kontrol etmesini talep edebilirsiniz , talep sonucu teknik bir ekip yada kişi gelip kontrol ediyor.

Cevabınız